Simbolika životinja Simbolika planeta Zodijak Simboli prirode Maorski simboli Božanstva Keltski simboli Simbolika snova Staroslovenski simboli Kineski simboli

Keltsko Drvo Života

Keltsko drvo života

Keltsko Drvo Života je jedan od najpopularnijih keltskih simbola za koji slobodno možemo reći da predstavlja osnovu njihove bogate i živopisne mitologije. Upravo je ovo “magično” drvo oduvek važilo za prvu asocijaciju na savršenu i neraskidivu uniju Zemlje i Neba, u kojoj se najjasnije oslikava snaga prirode. Iako se koncept popularno nazvan “drvo života” može sresti u mnogim drugim kulturama, činjenica je da nijedan drugi narod nije bio u tako tesnoj vezi sa prirodom, odnosno poštovao kult drveta u tolikoj meri kao stari Kelti. Pitate se šta je to toliko posebno u jednom najobičnijem stablu drveta? Odgovor na to pitanje je, zapravo, vrlo jednostavan…

Baš kao što svako od nas nogama stoji čvrsto na zemlji, a rukama pokušava (ili bar može pokušati!) da dohvati nebesa, tako i drvo predstavlja sinonim za zemlju odnosno materijalan svet, dok njegove krošnje simbolišu težnju za stapanjem sa onim drugačijim, mističnim, jednom rečju – duhovnim svetom. Drvo se rađa iz zemlje, hrani se njenim sokovima, ostavlja svoj koren u njoj, ali istovremeno ne negira svoj ravnopravni deo sačinjen od mnoštva grana koje se svakodnevno trude da uzmu svaku moguću kap vode i zrak sunca ne bi li obezbedili što dužu egzistenciju. Ovo nije samo puka metafora za savršen balans i harmoniju prirode; osnova svakog života je plodnost i rađanje, bilo da se radi o detetu koje izlazi iz majčine utrobe, bilo da se radi o stablu koje niče iz zemljišta. Kao što će čovek vremenom stasati i prolaziti kroz mnoge faze razvoja, tako će i drvo biti pripremljeno na sva godišnja doba i svakodnevne promene u svom okruženju, ali samo pod uslovom da održi pomenutu vezu između onoga što je dole, duboko i onoga što je gore, visoko.

Reklo bi se da je upravo ovakav obrazac funkcionisanja oduvek fascinirao Kelte. Čak i njihova čuvena izreka kaže da je najveći čovekov strah onaj koji uključuje “padanje neba na glavu”, odakle vidimo veliku odgovornost i poštovanje prema prirodi. Sve što čovek može (i treba) da radi jeste da svakodnevno živi u skladu sa prirodom, jer samo kada smo u saglasju sa njom – u saglasju smo sa Bogom. Kelti su verovali da su nastali od drveta, za njih je drvo bila svetinja, magično i živo stvorenje koje je predstavljalo granicu između ovozemaljskog i onostranog, božanskog i ljudskog. Svako pleme je imalo svoje sveto, posebno drvo koje se nalazilo u samom centru plemenske zajednice, i naravno – niko se nikada ne bi smeo usuditi da isto i poseče! Ukoliko bi se neprijatelj ipak drznuo da iščupa plemensko drvo života – to je bio znak velike nesreće i ujedno poniženje za sve članove zajednice.

Iz svega navedenog nije teško zaključiti da je Keltsko Drvo Života sinonim za snagu, moć, mudrost, čast, vitalnost, stabilnost. U njemu vidimo direktnu vezu sa onim nasleđenim (koren), ali isto tako od njega dobijamo dozvolu da sami potražimo svoje mesto pod suncem (krošnja). Ono ne predstavlja sliku početka i kraja, te negira svako postojanje granica, zato je jedan od najjačih simbola večnosti i beskonačnosti. Drvo zaista jeste oličenje života, jer ono čoveku daruje najbolje od sebe – hranu, hlad, sklonište. I ne samo čoveku, već i životinjama, pticama, pa i insektima. Postoji li bolji simbol zaštite od ovog? Verovatno ne, pa zato ne treba da čudi što je Keltsko Drvo Života čak i danas jedan od najpopularnijih talismana koji se nosi u cilju zaštite, jačanja životne snage i pozitivne energije.

Leave a Reply


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/snis1/public_html/simboli.rs/wp-content/themes/Life_Is_Beautiful/comments.php on line 203